O masażu

Masaż jest jedną z najstarszych sztuk medycznych, znaną już w starożytności. Od tego czasu jego znaczenie systematycznie rosło, niemal do całkowitego zrównania z innymi dyscyplinami medycyny konwencjonalnej. Masaż to zespół różnego rodzaju zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, poprzez powierzchnie masowanego ciała, działają na skórę ...

Prawidłowo wykonany masaż może z powodzeniem uzupełniać, a także zastępować leczenie farmakologiczne. Działa na cały organizm, powodując odprężenie i zmniejszając napięcie psychiczne, które w dzisiejszych czasach coraz częściej cieszy się niechlubną popularnością. Masaż reguluje również napięcie mięśniowe, zwiększa ogólną odporność organizmu, stabilizuje pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także zwiększa chęć do podejmowania wysiłków fizycznych.

 

img  Niektórzy kojarzą masaż wyłącznie z gabinetami odnowy biologicznej, czy salonami SPA.
Coraz bardziej popularne są jednak zabiegi wykonywane samodzielnie w domu czy w pracy za pomocą chociażby foteli masujących. Najnowsze urządzenia wyposażone są już w takie funkcje jak: automatyczne dostosowywanie się do kształtu ciała, kilka funkcji masażu (takich jak: ugniatanie, wibracje, uciskanie, shiatsu itd), poduszki powietrzne do masażu nóg czy ramion, a nawet wbudowany cyfrowy wyświetlacz LCD z odtwarzaczem DVD, CD, MP3. To wystarczy by zaspokoić potrzeby każdego użytkownika, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.

Dzięki stałym cyklom masaży poprawia się samopoczucie, co pozwala na pełniejsze funkcjonowanie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Człowiek staje się bardziej zrelaksowany i zadowolony, dzięki czemu wzrasta efektywność jego działań. Profilaktyka pozwala także zaoszczędzić wielu wydatków i problemów związanych z leczeniem chorób. Warto więc zastanowić się czy jakaś forma masażu nie będzie zbawienną rewolucją w naszym życiu.

 


 

Rodzaje masażu

Istnieje wiele metod masażu, stosowanych nie tylko w celach relaksacyjnych, ale również leczniczych czy profilaktycznych. Właściwości masażu jest wiele, tak samo jak wiele jest jego metod. Każdy sposób masażu wykorzystuje się do osiągnięcia różnych celów np. uśmierzania bólu, neutralizowania stresu, ujędrniania skóry czy rozluźnienia mięśni.

Wyróżniamy następujące rodzaje masażu:

 

img Masaż klasyczny - jest to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Masaż ten opiera się na pięciu grupach technik: 

a.głaskaniu 
b.rozcieraniu 
c.ugniataniu 
d.oklepywaniu 
e.wibracji 
Masaż ten również może być wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze.

 

Masaż segmentarny - jest metodą terapii neuroodruchowej. Oparty jest na powiązaniach między pewnymi obszarami skóry, tkanki podskórnej, mięśniowej i okostnej, a także naczyniami i narządami wewnętrznymi unerwianymi przez ten sam segment rdzenia kręgowego. Przedstawione powiązania powodują, że procesy chorobotwórcze toczące się w jednej tkance lub narządzie wewnętrznym wywołują zmiany w odpowiedniej tkance mięśniowej, łącznej, okostnej i na powierzchni skóry, co objawia się jako tzw. bóle rzutowane. Poprzez działanie na powłoki ciała możemy wpływać na regulację działania narządów, wpływać leczniczo na organizm. Masaż musi być poprzedzony technikami diagnozującymi. W masażu segmentarnym dzieli się ciało na określone segmenty, które podlegają masażowi. 

 

 


Masaż centryfugalny - jest to masaż stawów tzw. masaż dostawowy. Masaż ten przyspiesza gojenie się kontuzji stawów, wiązadeł stawowych, torebki stawowej itp. Jest to zabieg głównie stosowany w rehabilitacji stawów. 

Masaż leczniczy - jest to masaż oparty na technikach masażu klasycznego, jednak masaż leczniczy odnosi się bardziej do formy zabiegu. Mianowicie forma lecznicza to forma mająca na celu wyrównywanie pewnych zaburzeń - leczeniu ich np. rozluźnianiu przykurczów mięśniowych powstałych na skutek nieodpowiednich pozycji itp. Można powiedzieć, że masaż leczniczy to każda forma masażu mająca na celu leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. 

Masaż relaksacyjny
 - jest masażem wykonywanym u pacjentów, którzy życzą sobie zabiegu odprężającego, orzeźwiającego i usprawniającego organizm po długotrwałym wysiłku zarówno fizycznym jak i psychicznym związanym ze stresem dnia codziennego. 

Masaż rehabilitacyjny
 - jest forma masażu leczniczego połączonego z różnymi technikami rehabilitacyjnymi wykonywanymi w celu kompensacji pourazowej.

 

 

Masaż łącznotkankowy - jest metodą terapii neuroodruchowej. Masaż ten jest stosowany w celu likwidacji stref zmian odruchowych w obrębie tkanki łącznej. Polega na rozcieraniu małymi ruchami miejsc wrażliwych w tkance łącznej. Pacjent ma wrażanie cięcia lub zadrażnienia tak, jakby masaż był wykonywany paznokciem. Masaż ten stosuje się:
1.w leczeniu chorób przewlekłych (wg Cordesa); 
2.przy leczeniu chorób naczyń; 
3.zaburzeń pracy tarczycy; 
4.choroby nerek (wspomaganie leczenia); 
5.odchudzające.
 img

 

 

 

Masaż sportowy - jest to intensywny masaż zmniejszający zmęczenie organizmu na skutek aktywności fizycznej.
Masaż występuje w kilku formach zależnych od czasu zabiegu w stosunku do aktywności sportowej, wyróżniamy: 
a.m. przedwysiłkowy - mający na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego - np. skracając rozgrzewkę itp. 
b.m. międzywysiłkowy - masaż wykonywany w przerwach między wysiłkami (miedzy startami na zawodach sportowych), jego celem jest potrzymanie wysokiej aktywności organizmu w trakcie zawodów 
c.m. powysiłkowy - mający na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywny i długotrwałym wysiłku. 
d.m. uzupełniający - wspomagający trening sportowy (np.: wspomagający trening masy mięśniowej)


Masaż izometryczny - jest to masaż składający się z trzech etapów. Etap główny tego zabiegu polega na intensywnym masowaniu podczas skurczu izometrycznego, co sprzyja rozwojowi masy mięśniowej. Masaż ten stosowany jest np.: w rehabilitacji jako zabieg kompensujący niedobory masy mięśniowej. 

Masaż odchudzający - jest to masaż izometryczny połączony z pewnymi technikami łącznotkankowymi i technikami masażu klasycznego, które działają wyszczuplająco i ujędrniająco na ciało. Masaż polega na intensywnym masowaniu - umożliwia to spalanie zbędnego tłuszczu (uważany za najlepszą metodę wyszczuplającą i kształtującą sylwetkę). 

Masaż okostnowy - jest metodą terapii neuroodruchowej. Masaż ten jest stosowany w celu likwidacji stref zmian odruchowych w obrębie okostnej. Masaż ten przeprowadza się w stanie rozluźnienia mięśni. Przyspiesza i leczy zmiany powstałe w obrębie okostnej.
Masaż ten stosuje się:
a.dla chorób kręgosłupa; 
b.przy bólach głowy; 
c.przy chorobach naczyń górnych; 
d.przy chorobach kończyn dolnych 
e.w chorobach serca, płuc, żołądka, jelit i dróg moczowych, dróg żółciowych i chorobach kobiecych. 

Masaż chiński - jest to metoda masażu zbliżona do masażu klasycznego, lecz różna z punktu widzenia techniki rękoczynów. Ma on podobne zastosowanie jak masaż klasyczny. 

Masaż Shantala
 - jest to masaż opracowany dla dzieci upośledzonych w rozwoju - przede wszystkim do masażu dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Można go również stosować w celu stymulowania rozwoju fizycznego dzieci zdrowych. Masaż powinno się stosować aż do przywrócenia sprawności i aktywności fizycznej. 

Drenaż limfatyczny - jest zabiegiem mającym na celu przyspieszenie krążenia chłonki. Służy również likwidacji obrzęków, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji wysięków, siniaków. Zabieg ten powinno się stosować na "sucho" tzn. bez środków poślizgowych. Ale można używać środki wspomagające - w tym wypadku stosowane jako wcierki na koniec zabiegu. 

Akupresura chińska
 - wywodzi się z medycyny wschodniej jej podstawowym założeniem jest zapobieganie chorobom przez mobilizację odpowiednich sił organizmu. Akupresura ma nie tylko zapobiegać, ale także leczyć, poprawiać samopoczucie oraz zwiększać siły i energie regenerujące organizm. Działając na prawie wszystkie narządy wewnętrzne organizmu można poprawić ich wydolność. Akupresura ma na celu oddziaływanie na pewne "zbiorniki" energetyczne w celu doprowadzenia ich do stanu równowagi, czyli zdrowia. Zabiegi wykonuję się poprzez techniki uciskowe w pewnych ściśle określonych miejscach ciała. 

Refleksoterapia
 - Nazwa pochodzi od słowa refleks, które oznacza w tym wypadku zespół składający się z impulsów i receptorów tzw. refleksów. Refleksowanie uwalnia energie zawartą w stopach, dłoniach i uszach. Refleksowanie powoduje odprężenie, pomaga zmniejszyć efekty stresu w organizmie. Masaż refleksyjny posiada trzy poziomy refleksyjnego wykorzystania: 
a.Diagnostyczny - diagnozowanie organizmu i ustalanie niewydolności 
b.Profilaktyczny - zapewnianie pełnej sprawności organizmu 
c.Terapeutyczny - przywracanie sprawności organizmu 

 


 

Właściwości nefrytu

Kamień nefrytu znany powszechnie jako kamień jubilersko - ozdobny, ma także zdrowotne właściwości. Jak wiele kamieni szlachetnych, nefryt posiada niezwykłą moc uzdrawiania ciała, dzięki czemu zyskał przydomek - kamień życia. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa, które w polskim tłumaczeniu oznacza nerka.

Ten piękny, zielonkawy kamień uważany był dawniej za amulet wzmagający siły życiowe i chroniący od wszelkich chorób. Następca jednego z chińskich cesarzy, ze względu na swoją słabowitość, spał w łożu wyrzeźbionym z bryły nefrytu. W Rzymie, Grecji i Bizancjum powszechna była wiara, że nefryt przynosi szczęście w grach hazardowych, a także pomaga zwyciężyć woźnicom w czasie wyścigu kwadryg i zawodnikom ubiegającym się o laury olimpijskie. Nawet średniowieczni lekarze uważali, że osoby cierpiące na schorzenia nerek, migreny i zaburzenia wzroku powinni nosić paciorki z nefrytu. Nefryt miał też chronić swego właściciela przed "złym spojrzeniem", czyli złą energią wysyłaną przez innych ludzi.

 

 

 img

 

Nie wszystkim jednakże nefryt przynosił szczęście. Astrologowie ustalili pewne przepisy: nikt, kto urodził się pod znakiem Bliźniąt i Strzelca, nie powinien stroić się w nefrytowe ozdoby.Rozwój chemii i farmacji przygłuszył znaczenie naturalnych metod leczniczych. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat obserwowało się odwrócenie medycyny od leczenia uzdrowiskowego - gimnastyki i masażu. Dopiero w dzisiejszych czasach zauważa się wielki renesans naturalnych metod leczniczych, a między innymi i masażu. Producenci urządzeń do masażów nadal starają się powiększać ich liczbę, produkując coraz to nowsze urządzenia masujące.

 

Dzięki niemal dwu i pół tysięcznej wiedzy Dalekiego Wschodu zaczęto docenia wyjątkowe właściwości tego kamienia. Z nefrytu wykonywane są nawet specjalne wałki do masażu. Naturalne promieniowanie tych kamieni sprawia, że z dużą łatwością wnikają one w głąb organizmu poprawiając stan zdrowotny, jednocześnie aktywując system obronny człowieka.


Nie bez powodu ten zielony kamień jest jedynym klejnotem - symbolem aż trzech kręgów kulturowych, w których traktowany był jak najwyższa wartość, świętość, ucieleśnienie tego, co najdoskonalsze i najcenniejsze.

 


 

Wpływ masażu na relaks w pracy

Wzrasta liczba osób dotkniętych skutkami nadmiernego stresu w miejscu pracy. Przyczyną tego jest ciągła intensyfikacja zajęć, napięte terminy i wysokie tempo pracy.

Stres i towarzyszące mu napięcie jest naturalną odpowiedzią organizmu na problemowe sytuacje i ma za zadanie aktywizację do działania. 

Niestety, gdy trwa zbyt długo destrukcyjnie wpływa na organizm.Najprostszym rozwiązaniem byłoby unikanie wszelkich stresogennych sytuacji, jednak w rzeczywistości niemal graniczy to z cudem.

 

Jedną ze skuteczniejszych technik walki ze stresem jest masaż relaksacyjny.

Zabieg ten poprawia samopoczucie i sprawia, że codzienne problemy odchodzą w zapomnienie. Nic tak nie regeneruje sił jak odrobina relaksu. 

Umiejętność relaksowania się jest bardzo ważna, szczególnie w sytuacji, gdzie dolegliwości związane ze stresem dotykają coraz to szerszej rzeszy ludzi.

Stres powoduje takie schorzenia jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd.

 

Alternatywą dla leczenia konwencjonalnego jest masaż relaksacyjny, który w sposób bezinwazyjny usuwa skutki stresu.

Prostą i coraz bardziej popularną metodą korzystania z masażu relaksacyjnego jest zakup urządzeń masujących z rolkami nefrytu takich jak łóżka masujące nefrytowe maty masujące nefrytowe bądż poduszki masujące nefrytowe.

 

Dzięki temu użytkownik ma możliwość relaksu nie tylko w gabinecie odnowy biologicznej, ale również w pracy czy w domu.

Tego typu urządzenia pomagają leczyć m.in.: choroby skóry, układu krążenia, choroby mięśni, ale również nerwice czy otyłość.

Dzięki chwili relaksu łóżkiem terapeutycznym z rolkami nefrytu lub matą masującą czy też poduszką, nawet po ciężkim dniu pracy, mamy wciąż wystarczająco dużo energii na spotkania w gronie przyjaciół i rodziny.

 

Działamy więc efektywniej nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej.

 Źródło: http://www.orma.pl/pol/rodzajemasazy.htm